Ομάρ Καγιάμ

Ο Omar Khayyám έκανε έξυπνη δουλειά με τη γεωμετρία, αναπτύσσοντας ένα εναλλακτικό του αξιώματος του Ευκλείδη και στη συνέχεια εξήγαγε το παράλληλο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας θεωρήματα βασισμένα στο τετράπλευρο Khayyam-Saccheri. Ο Khayyám έκανε ακόμη πιο σημαντική δουλειά στην άλγεβρα, γράφοντας ένα σημαντικό εγχειρίδιο και αναπτύσσοντας νέες λύσεις για διάφορες εξισώσεις υψηλότερου βαθμού. Ίσως ήταν ο πρώτος που ανέπτυξε το Τρίγωνο του Πασκάλ (το οποίο εξακολουθεί να ονομάζεται Τρίγωνο του Khayyám στην Περσία), μαζί με το ουσιαστικό διωνυμικό θεώρημα (ο τύπος του Al-Khayyám). Διακρίθηκε για το ότι αντλούσε τις θεωρίες του από την επιστήμη και όχι από τη θρησκεία. Παρά τα μεγάλα επιτεύγματά του στην άλγεβρα, τη γεωμετρία, την αστρονομία και τη φιλοσοφία, σήμερα ο Omar al-Khayyám είναι πιο διάσημος για την πλούσια ποίησή του (The Rubaiyat of Omar Khayyám).